Студенти на 28. Пролећном Фестивалу здравља

Драге колегинице и колеге,

У четвртак, 25. маја 2023. године, у Дому војке Србије, одржан је 28. Пролећни Фестивал здравља, манифестација са традицијом дугом тринаест година, на којој сви посетиоци имају прилику да потпуно бесплатно и без здравствених књижица обаве многобројне здравствене прегледе, консултују лекаре, стручњаке из различитих области медицине и здравства, као и да присуствују бројним стручним трибинама, предавањима, радионицама.

Са посебним задовољством истичемо како, од првог Фестивала здравља, Студентска унија медицинара учествује бројним пројектним активностима и ове године смо добили раскошан кутак само за нас, на чему смо захвални организаторима да нам је изнова пружена прилика да студенте нашег Медицинског факултета Универзитета у Београду представимо у најлепшем светлу.

Предшколцима и млађим основцима била је намењена “Болница за медведиће” , коју организујемо заједно са колегама из Комитета за међународну сарадњу студената медицине Србија (ИФМСА-Србија).  У љупкој, а сложеној, психолошкој игри замене улога, били смо у улози лекара болесних медведића, док су малишани били у улози мединих родитеља, односно одговорних, забринутих за њихово здравље и лечећи медведиће смо заправо лечили њихов страх од лекара и од непријатних медицинских процедура, пружали им превентивно пријатно искуство у односу са лекарима, медицинским особљем и медицинским процедурама са којима ће долазити у контакт.

Говоривши нам о мединим здравственим проблемима, деца су нам заправо говорила о себи и својим искуствима, делила са нама своје недоумице и бојазни. Све смо то радили кроз игру у колоритном амбијенту импровизоване болнице.

Основцима су биле намењене радионице и показне вежбе “Пружи прву помоћ другу” , где су збрињавали најчешће повреде, стања у складу са својим узрастом и све је било уверљиво приказано од стране нашег тима волонтера прве помоћи.

Деца су показала велико интересовање и храбро и вешто испробали: превијање, хемостазу, бочни кома положај и упознали се са стањима и повредама везаним за њихов узраст.

Сви посетиоци Фестивала здравља су имали прилику да обаве опште здравствене прегледе код марљивих студената за нашим штандом, као и да обаве мини-ментал тестове за утврђивање знакова деменције.

1. Пролећни Фестивал здравља свечано је отворила министарка здравља, проф. др Даница Грујичић.

Значајан допринос Фестивалу здравља дале су: Катедра за медицину спорта и Катедра медицинске физиологије Медицинског факултета Универзитета у Београду на челу са проф. др Сањом Мазић, шефицом катедри, која је одржала предавање “Вежбање је лек”.

Уједно, Лабораторија за медицину спорта и терапију вежбањем Института за медицинску физиологију пружала је саветовање посетиоцима око проблема са остеопорозом, као и  око вежбања сходно здравственом стању сваке особе. Одржана је и трибина Центра за промоцију здравља Института за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић-Батут”- “Значај комуникације у породици”.

Лекари Клинике за психијатријске болести “Др Лаза Лазаревић” неуморно и предано су тестирали стотине посетилаца на: деменцију, депресију и анксиозност. Велико хвала свима вама који сте учествовали, несебично издвојили своје време и улепшали манифестацију вашим ангажманом.

Видимо се на Јесењем Фестивалу здравља.

Ваш СУМЦ